Search

Úplný zákaz dýchania či novodobé otroctvo?


Zdroj: Twitter

Dych je život. Ak prestaneme dýchať, zomrieme. Keď si dych budeme obmedzovať, budeme zomierať pomaly a zdĺhavo.


Keď som do vyhľadávača Google zadal vetu: „Rúška a respirátory nechránia pred vírusom“, okamžite ma múdry pán Google opravil: „ Mali ste na mysli: Rúška a respirátory chránia pred vírusom?“ Dokonca mi tentokrát ani nedal možnosť výberu: „ Napriek tomu hľadať...“


Nechcel som vyhľadávač provokovať a samozrejme nechcem provokovať ani nikoho, kto je presvedčený o tom, že štát sa svojim rozhodnutím o povinnom nosení respirátorov typu FFP2 skutočne otcovsky stará o jeho zdravie a ochranu pred smrtiacim vírusom, len som bol jednoducho zvedavý, či mi cenzurovaný a prísne strážený internetový mudrc poskytne aj alternatívny pohľad na celú vec. Neposkytol.


Od 08. marca máme povinnosť nosiť respirátor FFP2 v obchodoch a MHD a od 15. marca sa táto povinnosť rozširuje na všetky interiérové priestory. Prečo? Čo sa zmenilo v myslení tých istých ľudí behom roka?


Veď takto v marci 2020 nás minister zdravotníctva a jeho šéf, p. Matovič, presviedčali, aké dôležité je chrániť sa rúškami a nie respirátormi!


Štát zakáže predaj respirátorov bežnej verejnosti. V sobotu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že respirátory sú určené len do kontaminovaného prostredia. Človek, ktorý ich nosí, chráni podľa jeho slov len seba, ale nie iných ľudí vo svojom okolí. Tí, ktorí už respirátory nosia, ich budú musieť podľa ministra mať prekryté ochranným rúškom. „Mnohí ľudia, ktorí nemajú vôbec nosiť tieto respirátory, ich nosia. Je to zdanlivé, že chránia iných,“ povedal M. Krajčí. Ľudia sa podľa jeho slov dostatočne chránia, ak nosia štandardné ochranné rúško. Keď ho majú na sebe dvaja ľudia, ktorí sa stretnú, podľa ministra sa chránia takmer na 100 percent. Všetky respirátory na území Slovenska sa budú podľa M. Krajčího cielene poskytovať tým, ktorí ich naozaj potrebujú. „Všetkým profesionálom v zdravotníctve a v silových zložkách,“ podotkol minister s tým, že tí sa reálne pohybujú v rizikových priestoroch. Toto ustanovenie bolo prijaté na ústrednom krízovom štábe.


Premiér Igor Matovič (OĽaNO) povedal, že najlepšou cestou pri rúškach je ušiť si svoje vlastné. Po ich použití následne oprať a vyžehliť. Predseda vlády upozornil, že jednorazové ochranné rúška sú použiteľné len dve až tri hodiny, potom musia byť vyhodené do koša, inak ich ochrana môže mať opačný efekt. „Poďme cestou vlastných ušitých rúšok,“ vyzval premiér.


Spoločne s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom pripomenuli, že nosenie ochranných rúšok na verejnosti, teda všade mimo svojho domu a bytu, je na Slovensku povinnosťou. J. Mikas odporúča, aby ochranné rúška mali na sebe aj deti...“(TREND: 28.3. 2020)


Po roku sa situácia zmenila a rovnakí ľudia nám tvrdia, že rúška, ani tie originálne a už vôbec nie tie doma vyrobené, nás v žiadnom prípade dostatočne nechránia, naopak je potrebné nosiť pred rokom tak zatracované a zakazované respirátory!?


Ochranné rúško nie je žiadne čarovné brnenie, nepredstavuje vstupenku do rizikových oblastí a určite negarantuje totálnu ochranu pred šíriacou sa infekciou. Nosiť by ho mali predovšetkým pacienti (pozitívni s príznakmi), aby nešírili infekciu pri kašľaní a kýchaní kvapôčkovou formou. Rúško teda slúži v prvom rade ako primitívna bariéra. Stojí v ceste nákazám, ktoré sa z tela chorého prenášajú vzduchom pomocou drobných kvapôčok pri kašľaní, kýchaní a dokonca aj pri obyčajnom dýchaní. Pre zdravého človeka sú zbytočné, lebo vás neochránia pred vírusom, ktorý už niekde lieta vo vzduchu.


Respirátory FFP1,2,3 chránia proti pevným časticiam bez zvláštnej toxicity s účinnosťou 78% - 98%. Nechránia však dostatočne pred kvapkami aerosólu, karcinogénnymi časticami, mikroorganizmami, baktériami, rádioaktívnymi zlúčeninami, vírusmi a enzýmami (Čiastočne len FFP3). Respirátor je teda vzduchový filter, určený predovšetkým do prašného prostredia, kde by hrubé čiastočky vo vzduchu mohli poškodiť pľúca. Vydychovaný vzduch, však pokojne môže obsahovať aerosólové častice (čím dlhšie máte respirátor na tvári, tým je pravdepodobnosť vyššia) s obsahom vírusov, ako to Marek Krajčí pred rokom správne predpokladal.


Rúško teda chráni pred výdychom nakazených a respirátor čiastočne ochráni nádych. Pochybnou logikou z toho potom možno vyvodiť, že respirátor prekrytý ešte rúškom je úplná "topka", ako to už robia niektorí ambiciózni politici.


Ak by mal byť respirátor ako tak účinný, musel by sa zhruba každú hodinu (záleží na vlhkosti vzduchu) vymeniť za nový, s tým, že ten pôvodný sa viac použiť nesmie. Čo je pri priemernej cene respirátora 50 centov a osemhodinovom pracovnom čase, suma 4 Eurá. K tomu si treba prirátať nákup v obchode a prípadnú cestu v MHD a je to Euro plus. Teda 5 Eur na deň. Mesačne tak minie "zodpovedný" človek niečo cez 100 Eur len na respirátory. Ak budete používať jeden respirátor celý deň, alebo nebodaj niekoľko dní, jeho účinnosť sa rovná nule a ochráni vás maximálne pred pokutou.


Z toho mi pripadá rozhodnutie premiéra (lebo krízový štáb je on a len on) o nosení respirátorov, ako účelová forma šikany národa a ďalší prachprostý biznis (podobne, ako povinné antigénové testovanie zdravých, bezpríznakových ľudí) v tom lepšom prípade, alebo ako cielený zámer ako zvyšovať čísla nakazených (k tomu sa viaže nekonečný núdzový stav) v tom horšom prípade.


Netreba preto zabúdať na skutočnosť, že či je to rúško alebo respirátor, obe tieto formy "ochrany zdravia" vám bránia normálne a zhlboka dýchať, čo je od vášho prvého nádychu pri narodení, po posledný výdych pri smrti, prirodzená činnosť pľúc.

Dych je život. Nádych je prijatie čistého, výdych je zbavenie sa nečistého. Ak niekto niekomu bráni dýchať, vedome ho mučí a pomaly zabíja. Ak pritom tvrdí, že ide o ochranu verejného zdravia, je to blázon. Keď prestanete dýchať, zomriete, keď si dych budete obmedzovať, budete zomierať pomaly a zdĺhavo.

Slepá poslušnosť je chorá. Podľa toho, ako sa menia nápady vlády o obmedzovaní prirodzeného dýchania obyvateľov to vyzerá, že ciele sú oveľa menej humánne, ako ich Úrad verejného zdravotníctva predkladá verejnosti.


Čo príde ďalej?


- plynové masky? To už skúsili v Prievidzi (teraz.sk: V NsP Prievidza pre nedostatok respirátorov používajú plynové masky).

- vesmírne skafandre? To by bolo veľmi drahé a distribúcia v takom veľkom množstve náročná.


Tak potom v záujme "ochrany" verejného zdravia zostáva už len jediná možnosť: Úplný zákaz dýchania.


Úplný zákaz vychádzania + úplný zákaz dýchania + úplný zákaz myslenia = úplný zákaz bytia. Kto ale bude na vás pracovať, milí politickí predstavitelia, keď si zabijete svoj vlastný národ? Alebo pocit všemocnosti, ktorý vás opantal je tak mozog zatemňujúci? Asi áno...


Vy ľudia, ktorí sa bojíte nákazy, používajte samozrejme tieto ochranné pomôcky, ale používajte ich s rozumom a nepoužívajte ich dlhodobo. Nezabúdajte na dôležitú potrebu dýchať. Myslím, že vzhľadom k týmto, pre mňa nezmyselným opatreniam, by zamestnávatelia mali zaviesť „dýchacie prestávky“ na čerstvom vzduchu. Nie, nerobím si srandu :-).


Nápady vlády sú nezmyselné a ak je nosenie respirátora požiadavka na ochranu verejného zdravia, potom je dýchacia prestávka regulárna na ochranu osobného zdravia. Vymýšľať nezmyselné nariadenia je jednoduché. Ľudia, bojujme preto spoločne za svoje práva a nároky, inak bude každý ďalší nápad „krízového štábu“ ešte viac mimo realitu a zdravý rozum. Ide o naše životy!


Tí, ktorí plníte nariadenie vlády len kvôli tomu, aby ste nedostali pokutu, pravdepodobne používate jedno rúško, alebo jeden respirátor opakovane kým sa dá. Nezabúdajte samozrejme tiež dýchať, ale nezabúdajte ani na to, že váš „večný“ respirátor sa stane akousi Petriho miskou, plnou baktérií a plesní, čo v konečnom dôsledku škodí vášmu telu a je to pre váš organizmus potencionálne nebezpečnejšie ako samotné riziko nákazy vírusom.


Keď to tak na záver zhrnieme, príde vám v tejto situácii nápad rozdávať zadarmo respirátory ako uletený? Mne nie, nakoľko považujem za prioritné postarať sa o ľudí, aby sme spoločne zvládli toto obdobie temna. Aby mohli ísť do potravín, a to bez zbytočných pokút. Aj na základe toho som prišiel s myšlienkou "Ak nepomáha štát, pomôžme si sami", ktorou chcem motivovať iných, aby si navzájom pomáhali a namiesto vzájomného údavania sa držali spolu. Budem sa opakovať, ale napíšem to opäť. Noste tieto "ochranné pomôcky" len v nevyhnutný čas, t.j. na čas potrebný na nákup a pod.. Žiadne nariadenie neprikazuje, aby ľudia nosili respirátory v exteriéri, alebo počas šoférovania v aute. Niektorí v tom chodia dokonca v záhrade, a to už považujem za extrém a skutočné ohrozovanie vlastného zdravia!


Neustále uvažujem nad spôsobom, akým ukončiť toto celé Covid šialenstvo na čele s opatreniami pritiahnutými za vlasy, ktoré môžu mať podľa môjho názoru do budúcna vplyv na zvýšení počtu ochorení. To riešenie existuje, avšak vláda od neho úmyselne odvracia zrak.


A tak si kladiem otázku, či rúško, prípadne respirátor nie je akýmsi symbolom poslušnosti národa. Symbolom moderného otroctva tak, ako to bolo v prípade určitej skupiny ľudí v minulosti.

1,612 views0 comments

Recent Posts

See All