Search

Eurolab Lambda - 117 násobný nárast zisku!

Updated: Jun 24, 2021


Môžete mať kľudne garážovú firmu v strate, alebo dlhovať sociálnej poisťovni. Ak poznáte tých správnych ľudí, zbohatnete.


Čo je pre niekoho sen, to je pre spoločnosť Eurolab Lambda a.s. realita. O tejto spoločnosti a jej zaujímavých obchodoch som písal už niekoľkokrát. Čo sme však nevedeli a dnes už vieme, je zisk tejto spoločnosti za rok 2020.


Je majstrovské dielo, keď sa v priebehu jedného jediného roka dostanete zo zisku 31 758 EUR na zisk 3,7 milióna EUR, čo predstavuje takmer 117- násobný nárast.

Foto zdroj: Finstat.sk

Nehovoriac o tom, že táto spoločnosť dlhovala Sociálnej poisťovni 17 285 EUR a svoj dlh zaplatila tesne - AŽ jeden deň pred podpisom zmluvy. (Zdroj)


Náhoda? Možno. Ak by sme však nehovorili o firme napojenej priamo na Igora Matoviča, bývalého premiéra SR a súčasného ministra financií, ktorý bol autorom tohto celého biznis projektu, alebo na Martina Hypkého, tajomníka podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina), ktorý v minulosti podnikal s konateľom firmy Eurolab Lambda a.s., Petrom Krajčovičom.


Jednoducho „naši“ ľudia ...


Udivuje ma, že tento fakt nikoho, vrátane médií či kompetentných úradov, nezaujímal a spoločnosť i naďalej získavala zákazky v štátnej a verejnej správe až do výšky 80,5 milióna EUR. Spoločnosť Eurolab Lambda urobila najväčší obchod na Správe hmotných rezerv (SŠHR) za desiatky miliónov EUR. Iba pripomeniem, sú to tie isté štátne hmotné rezervy, z ktorých sa podľa Igora Matoviča stala vďaka bývalej vláde prázdna špajza. Vďaka tomuto obchodu vzrástli firme Eurolab Lambda tržby 12-násobne, t.j. z 4,67 milióna EUR na 55,5 milióna EUR. Každopádne, ak nebola prázdna špajza vtedy, bude určite teraz.

Foto zdroj: Finstat.sk

Nakupovali bez súťaže..


Čo nedokáže smrteľník, to dokáže firma s tými správnymi kontaktmi. Najprv podlžnosť zamietnutá pod koberec, a potom núdzový stav, ako stvorený pre biznis. Skutočne je naivné myslieť si, že celé toto biznis divadlo nebolo premyslené do bodky. Núdzový stav umožňoval nakupovať testy priamo cez rokovacie konanie, to znamená bez súťaže, aj za predpokladu predraženej ceny.

Keď už bolo toho veľa a médiá začali víriť vodu, Správa štátnych hmotných rezerv vyhlásila súťaž. Samozrejme, všetko len naoko, aby sa nepovedalo. Dôkazom toho je práve spôsob akým SŠHR oslovila možných uchádzačov. „Rezervy totiž dali firmám na predloženie ponúk menej ako jeden pracovný deň, v piatok neskoro popoludní oslovili predchádzajúcich dodávateľov a zverejnili výzvu na webe. Na prípravu ponúk mali firmy len víkend, pričom si mali zohnať a preložiť aj vyjadrenie výrobcov testov, ktorí boli zo zahraničia. Na ponuky sa čakalo len do pondelka dopoludnia.“ (zdroj)


Z tohto je všetkým jasné, že vyhrať mohol iba ten, kto mal vopred informácie o pripravovanom nákupe. Samozrejme, bola to opäť firma Eurolab Lambda. Ďalšia náhoda alebo účelovo zmanipulovaná súťaž?


To sa dozvieme asi až po páde tejto vlády, keď bude mať polícia a podobné orgány skutočne rozviazané ruky a médiá nebudú písať predovšetkým o témach s vyšším záujmom.


Každopádne, môžete vidieť a porovnať si realitu s predvolebnými sľubmi a krikom o spravodlivosti, transparentnosti a zastaveniu biznis mafie. A tento biznis je len kvapka v mori.


Hlavne „transparentne“..


Už minulý rok som si kládol otázku, odkiaľ firma so ziskom 31 758 EUR disponuje finančnými prostriedkami na nákup testov v hodnote niekoľkých miliónov EUR. Pôžička? Áno, aj to je jedna z možností, avšak podľa účtovnej závierky dostala firma Eurolab Lambda pôžičku 556 000 EUR, ktorá neprišla od banky, ale ani od nikoho z firmy. O zdroji týchto financií sa z verejne dostupných informácii nedozvieme, nakoľko v tomto prípade nie sú detaily v účtovnej závierke bližšie opísané.


Jedno, čo ma skutočne zaráža je fakt, ako stále počúvame o kauzách, korupciách, predražených štátnych zákazkách, ktoré sa mali udiať pred 3-10 rokmi, ale nikoho nezaujíma čo sa deje dnes, nikto nerieši to, čomu dokážeme reálne ešte zabrániť.


Pravda je taká, že zatiaľ, čo úrady a médiá upriamujú svoju pozornosť a pozornosť verejnosti na akúsi korupciu v hodnote 20 000 EUR či na kauzy postavené na výpovediach univerzálnych svedkov, nám medzi prsty pretekajú skutočné milióny daňových poplatníkov.


194 views0 comments

Recent Posts

See All