Search

Nitriansky experiment za milión EUR


Foto: fotomontáž (via Juraj Veverka)

Kde sa stala chyba? Buď sú zlé tie najlepšie testy alebo jednoducho neexistuje pandémia..


Roztrasený hlas, slzy na krajíčku a exkluzívny matematický vzorec p. Matoviča o množstve pozitívnych, ktorý pochopil zjavne iba on. Touto teatrálnou teóriou sa to všetko začalo, avšak aká bola realita?


1. kolo testovania: 43 716 testovaných, z toho pozitívnych 2,13% = 913 ľudí

2. kolo testovania: 40 948 testovaných, z toho pozitívnych 1,02% = 417 ľudí

3. kolo testovania: 42 104 testovaných, z toho pozitívnych 0,77% = 324 ľudí

4. kolo testovania: 25 042 testovaných, z toho pozitívnych 0,84% = 211 ľudí


Za mesiac sa iba v meste Nitra otestovalo spolu 151 810 ľudí. Samotné testy stáli tento štát 751 459 EUR s DPH, bez nákladov spojených s týmto testovaním. (Cena je vypočítaná na základe sumy uvedenej v zmluve o nákupe testov v Centrálnom registri zmlúv, zo dňa 29.12.2020, zmluva č. 308/2020-2060-1020).


Ak by sme počítali celý okres Nitra, tri týždne tohto povinného testovania stáli štát, teda nás občanov, približne 1,5 milióna EUR. Ekonomický dopad, ktorý bol spôsobený všetkými reštrikciami, ktoré dodnes pretrvávajú, pričom častokrát nemajú ani hlavu, ani pätu, je kapitola sama o sebe.


A čo sme sa teda dozvedeli za mesiac, resp. za jeden milión EUR testovania?


Vieme toľko, že Nitra sa na krátky moment z červenej farby ocitla “akosi omylom” v zelenej, pokým sa nenašla tá záhadná „chybička“, ktorá uvrhla Nitru opäť do červenej zóny tak, ako to bolo pred mesiacom. Tiež sme sa dozvedeli, že matematika p. Matoviča opäť nesklamala, a že výsledok jeho tajomného výpočtu, akejsi “bulharskej konštanty” o počte 6% pozitívnych je v skutočnosti iba +- 1/6. A dnes vieme už aj to, že chrípka a ďalšie ochorenia, ktoré boli doteraz úplne bežné, už vlastne vôbec neexistujú.


A tak, ako média radi zveličujú svojimi nadnesenými nadpismi, ako napríklad „ V Nitre je 4-krát viac pozitívnych...“, dovolím si použiť tento ich odskúšaný nástroj podávania informácii a napísať „ V Nitre je 6-krát menej pozitívnych“ ako sa predpokladalo. Alebo ako sa strašilo? Na to by možno vedeli odpovedať naši predstavitelia vlády, aké sú ich stratégie „boja“, nie však s pandémiou, ale s národom.


Je zaujímavé sledovať, že akonáhle sa v Nitre spustilo testovanie, každodenné mediálne šialenstvo o veľkom počte úmrtí zo dňa na deň utíchlo. Zámer, náhoda, alebo prestali z hodiny na hodinu ľudia jednoducho zomierať? Na zamyslenie sa.


Poznáme aká bola údajne situácia pred testovaním, poznáme aká je situácia po testovaní. A tak sa teraz pýtam, kde sa stala chyba?


Ako je možné, že po najprísnejších opatreniach aké sme kedy mali, po obmedzovaní ľudí na slobode, hraničiacim s vydieraním, je Nitra tam, kde bola pred mesiacom? Dokonca ešte horšie, keďže pred mesiacom som mohol ísť bez testu prinajmenšom do prírody.


Až po piatich týždňoch sa od pondelka, 8.2.2021, opatrenia ako-tak uvoľňujú a môžeme ísť bez testu opäť aspoň do prírody, aj keď iba v rámci okresu. Avšak toto uvoľňovanie opatrení nemá nič spoločné s tým, čo sa udialo v Nitre počas štyroch týždňov testovania.


Pýtam sa, kto pochybil? Kto je za toto zodpovedný? Na um mi hneď prišli minimálne dve mená, akosi však cítim v kostiach, že hlavy padať opäť nebudú.


Nedal sa však náhodou ten milión EUR využiť lepšie, efektívnejšie? Som presvedčený, že áno, nakoľko testovaním a formou ako sa vykonávalo sa tieto peniaze vyhodili doslova iba von oknom.


Možno je však na čase priznať si, že testovanie je len a len o jednej veci. A tou vecou je biznis. A pamätajte, ak sa to podarilo bez problémov v Nitre, môže sa pokračovať aj v iných mestách, napr. v Trnave.


#testovanie #matovic #experiment #covid #biznis #nitra #hattas

8,303 views0 comments

Recent Posts

See All