Search

Spravodlivosť ako v 16.storočí


Boli ste zatknutí, obvinení, väznení a neskôr napokon odsúdení. V skutku, nikoho nezaujímalo, či ste boli vinní alebo nie. V mučiarni vás mučili, pokým ste sa nepriznali aj k skutkom, ktoré ste nespáchali. Keď ste sa priznali, „tí šťastnejší“ šli hneď na popravisko. Ak ste trvali na svojej nevine, zomreli ste veľakrát v mučiarni. Samozrejme, nemohol chýbať stĺp hanby, kde Vás najprv vystavili všetkým na oči, aby ste si užili vy, aj vaša rodina svoje „dni slávy“. Netreba hovoriť, že ak ste boli ten šťastlivec a podarilo sa vám zázračným spôsobom preukázať svoju nevinu, nikto sa vám nikdy neospravedlnil a prstom sa ukazovalo i na vašu celú rodinu. Toto je jeden zo scenárov, ktorý sa odohrával na Oravskom hrade za čias jeho rozkvetu.

Aký je rozdiel medzi dnešnou a tou dobou spred piatich storočí? Žiaden. Dnes je to iba „humánnejší“ zmodernizovaný spôsob „spravodlivosti“, ktorá má previazané oči. Polícia vás zatkne, stačí, že ste len nepohodlní, že píšete inak ako sa očakáva, že ste úspešný podnikateľ, alebo ide o politický záujem resp. vás ktosi, jednoducho, hodí do pľacu. V prvom rade musím podotknúť, na Slovensku neplatí prezumpcia neviny. Hlavne nie vtedy, ak sa jedná o účelový rozsudok. Sám som bol očitým svedkom rozhodnutia sudcu, ktorý v závere reči povedal: „Skutok sa mohol stať, nemusel, avšak obžalovaný nepreukázal, že sa skutok nestal.“ Šup, dva roky podmienky. Je to taký pocit bezmocnosti, ktorý si bežný človek, ktorý mal len to šťastie a podobnú situáciu nezažil, nevie ani len predstaviť. A kto tvrdí, že ak sa človek dostane pred súd, musí mať jednoznačne maslo na hlave, ten sa veľmi mýli.

Mať dôkazy preukazujúce svoju nevinu, tiež nie sú zaručeným esom v rukáve. Tak ako v minulosti, dnes to jednoducho istí sudcovia nebudú brať do úvahy, aj napriek výzvam. Pekným príkladom je kauza Kočner, kde sudkyňa Sabová odmietla čítanie konverzácie z aplikácie Threema, ktorá preukazovala, že dané finančné prostriedky neboli určené na vraždu. (zdroj) / (zdroj)


A tak ako kedysi inkvizícia, tak dnes pán Lipšic, agent pod krycím menom Zelenáč a človek finančnej skupiny Penta, prehlási: „Jednalo sa o šifry.“ Jednoducho, nech sa deje čokoľvek, vždy existuje argument, ktorý aj fakty pred verejnosťou mávnutím ruky vyvráti. A ak nie sú dôkazy? Jednoducho sa sfalšujú, ako to malo byť údajne aj podľa vyjadrenia spoločnosti Threema v tejto spomínanej kauze. Prípadne sa k tomu ešte podhodí „spoľahlivý“ pseudosvedok a vy si už nijak nepomôžete...

Toto celé divadlo potom odvysiela televízia a rozotrú printové médiá okorenené ďalšími, nenávisť podnecujúcimi, akože faktami. A ľudia? Tí, ktorí poznajú len pokrivenú pravdu prepranú médiami, kričia: „Zavrieť!“ Presne ako kedysi, keď stáli občania na popravisku a kričali: „Obesiť!“, pritom o dotyčnom nešťastníkovi skutočne nevedeli ani mäkké F. A nikto, tak ako dnes, resp. iba „konšpirátori“, sa nezamysleli, či je pravda, to čo počúvajú, alebo nie. Kde sa stratil zdravý úsudok, nadhľad a triezvy rozum?

Bol to veľmi podobný lynč, ohýbanie paragrafov a manipulácia s verejnou mienkou akého sme svedkami i dnes. Človeka zatvoria s dôkazom, či bez neho. Keď ste vinní a dohodnete sa s kompetentnými, bez ohľadu na to, či budete vypovedať pravdu, alebo účelovo, dostanete trest polovičný, resp. žiadate beztrestnosť, ako dnes p. Andruskó. Ak nebodaj trváte na svojej nevine, budú vás držať koľko sa dá, pranierovať médiami a nakoniec dostanete najvyšší možný trest. Akoby na výstrahu.

Dnes nemáme stĺp hanby, dnes sú na tento účel určené bulváre a mainstreamové média, či zapredaní šéfredaktori. Dnešný p. premiér mal dokonca snahu toto divadlo podporovať každoročne, a to slušnou osem cifernou finančnou injekciou.

Jednoducho, budúcnosť je cyklicky sa opakujúca minulosť. Zmodernizovaná, podprahová, ale s rovnakým úmyslom. Šíriť strach, nenávisť, nepravdu za účelom získania moci, kontroly a poslušnosti občanov. Je veľmi žalostné, že v slovenskom súdnictve, ktoré má snáď historicky najnižšiu dôveru ľudí, prevláda postup, kde musíte vy obhájiť svoju nevinu, miesto toho, aby oni dokazovali vašu vinu.


Titulná foto: (zdroj) , (zdroj), (zdroj), (zdroj), (zdroj), (zdroj)

#média #kočner #lipšic #matovič #spravodlivosť #penta #haščák #slovensko

3,824 views0 comments

Recent Posts

See All